Trening mózgu sposobem na dobrą pamięć!

Trening mózgu

Mózg, tak jak wszystkie mięśnie człowieka – potrzebuje zarówno odpoczynku, jak i wysiłku, aby pracować prawidłowo. Nie tylko upływ czasu powoduje coraz gorsze funkcjonowanie umysłu. Także niewłaściwy styl życia wpływa na to, jak się myśli, kojarzy, pamięta i wnioskuje. Przemęczenie, przepracowanie, niedotlenienie i niewłaściwa dieta sprawiają, że nawet młody, z pozoru w pełni sił człowiek, może odczuwać pewną niedyspozycję umysłową. Dla dobrej ogólnej kondycji człowieka, istotna jest nie tylko tężyzna fizyczna, ale i sprawność umysłowa. Na co dzień człowiek korzysta z małego procentu możliwości mózgu. Jeśli dodać do tego zmęczenie i rutynę, nagle okaże się, że rozkojarzenie nie pozwala na zebranie myśli, zapamiętywanie i przeciętne nawet funkcjonowanie.

Od czego zacząć codzienne treningi mózgu?

Przede wszystkim, do treningu trzeba się przygotować. Należy zmienić styl życia na sprzyjający równowadze. Odpoczynek, unikanie skrajnego przemęczenia, ruch na świeżym powietrzu i właściwa dieta, dostarczająca wszelkich niezbędnych składników to punkty, od których wypadałoby, a nawet trzeba zacząć działania na rzecz umysłu.

Kolejnym krokiem będzie podejmowanie działań stymulacyjnych – trening mózgu to m.in. granie w gry wymagające logicznego myślenia i koncentracji. Są to np. szachy, warcaby, sudoku, krzyżówki, czy zapamiętywanie choćby listy zakupów. Chodzi o stawianie sobie coraz to nowych wyzwań i jak najczęściej wzbogacane swoich rutynowych czynności o coś zupełnie nowego.

Gimnastyka mózgu przez trening pamięci

Wiele osób skarży się na problemy z pamięcią. Są to niestety także młodzi ludzie, którzy nie powinni mieć takich kłopotów. Jak trenować pamięć? Przede wszystkim w sposób ciekawy. Trening pamięci może, a wręcz powinien być przyjemny. Nie powinien natomiast kojarzyć się z ciężką, mozolną i – co gorsza – nudną pracą. Dlatego najbardziej polecamy kilka przyjemnych dla umysłu sposobów, które sami stosujemy:

 • nasze ulubione – gry oraz wyzwania typu skojarzenia,
 • nauka na pamięć listy czynności, z których składa się interesujący nas proces (np. jak wyglądają poszczególne etapy rozkręcenia i skręcenia roweru),
 • nauka każdego dnia kilku słówek języka obcego, którego dana osoba chce się nauczyć,
 • nauka tekstu ulubionej piosenki.

Trening pamięci online dla opornych

Wielbicieli komputerów i internetu ucieszy fakt, że istnieje też coś takiego, jak trening pamięci online. Chodzi o cały szereg gier logicznych, w które w pewnych przypadkach można grać także przy użyciu zwykłych, realnych akcesoriów, jak np. odkrywanie kart z różnymi obrazkami i zapamiętywanie, gdzie mają parę albo układanie krzyżówki. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że na co dzień wykonuje jedną z czynności zalecanych w celu poprawy pamięci – czyta przeróżne rzeczy w internecie. I tutaj ogromna uwaga – warto kultywować ten zwyczaj! Czytanie pozytywnie angażuje i stymuluje mózg, będąc przy tym dla wielu aktywnością bardzo przyjemną – warto połączyć więc przyjemne z pożytecznym. Jedynie warto zaznaczyć, aby nie marnować czasu na przeglądanie bezsensownych internetowych newsów typu wiadomości o celebrytach. Już dużo lepiej poczytać coś związanego z naszymi codziennymi zainteresowaniami.

Trening koncentracji wymaga przede wszystkim konsekwencji

Każdego dnia człowiek powinien znaleźć kilka chwil dla mózgu pamięci i koncentracji. Będzie to owocowało lepszym działaniem umysłu. Ułatwi to naszą pracę, relacje z innymi oraz cały szereg zwykłych, codziennych czynności, z których wagi często nie zdajemy sobie sprawy. Wiele osób jednak skarży się, że treningi pamięci nic nie dają i nie widzą żadnych konkretnych rezultatów. Trzeba pamiętać, że koncentracja opiera się na zdrowym mózgu, który jest dokładnie takim samym mięśniem jak biceps czy brzuch. A jak to bywa z mięśniami, aby zaczęły zdrowo i efektywnie wyglądać oraz funkcjonować należy poświęcić im wystarczająco dużo czasu.

Pamiętaj – trening koncentracji wymaga przede wszystkim cierpliwości i spokojnego podejścia do sprawy. Poświęć na treningi kilkanaście minut dziennie, a rezultaty przyjdą szybciej niż się tego spodziewasz.

Źródła:
 1. The Essential Handbook of Memory Disorders for Clinicians, Alan D. BaddeleyMichael KopelmanBarbara A. Wilson, John Wiley & Sons, 2004, ISBN: 0470091428, 9780470091425
 2. W zdrowym ciele zdrowy mózg, Anders Hansen, Otwarte, 2018, ISBN: 8324055266, 9788324055265

7 Odpowiedzi do Trening mózgu sposobem na dobrą pamięć!

 1. henryk pisze:

  Próbowałem takich aplikacji z grami logicznymi na telefon, ale nie widzę, żadnej różnicy

 2. JJ pisze:

  Heh, każdy nowy nawyk niestety wymaga konsekwencji, ale jest naprawdę dużo prawdy w tym, co piszecie. :] A podrzucicie stronkę, z której mogę zamówić ten Hustler Mind?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt trzy + = 76