Problemy z koncentracją – przyczyny i objawy

Problemy z koncentracją

Bardzo częstym zjawiskiem w ostatnim czasie jest brak koncentracji. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, u których ten aspekt jest szczególnie ważny ze względu na intensywny wysiłek umysłowy. Osoby w wieku szkolnym są zmuszone do nasilonej pracy i skupienia, zarówno w czasie zajęć, jak i w domu – podczas odrabiania prac domowych.


Nawigacja:

Przyczyny problemów z koncentracją

Okazuje się, że brak koncentracji u dziecka może mieć różnorakie podłoża. Rzadko kiedy wynika ono tylko i wyłącznie z jakichś wewnętrznych zaburzeń. Zazwyczaj składa się na nie masa różnych czynników środowiskowych, otoczenie, sposób odżywiania czy po prostu bardzo złe nawyki. Wręcz każdy z tych elementów może przekazywać odrobinę negatywnych zaburzeń. Jednak, co wpływa na naszą zdolność koncentracji w największym stopniu?

Brak koncentracji a odpowiedni odpoczynek

Najczęściej jest to po prostu brak odpoczynku i wolnego czasu, które dziecko mogłoby przeznaczyć na zabawy na świeżym powietrzu czy zajęcia artystyczne lub sportowe. Najczęściej to rodzice tracą nad tym kontrolę, usilnie próbując przypilnować dziecko, aby jak najwięcej czasu spędzało nad książkami. Prawda jest taka, że co drugie polskie dziecko ma problem z koncentracją.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przesiadywanie przed komputerem nie może być traktowane jako odpoczynek. Ponadto zaburzenia koncentracji u dzieci mogą być spowodowane grami pełnymi przemocy. Zazwyczaj są one bardzo wciągające i pełne emocji, co sprawia, że ciężko jest nam odróżnić świat fikcyjny od świata rzeczywistego. Zdarza się, że dzieci są zwyczajnie „przeładowane” materiałem do opanowania i obowiązkami, które na nie spadają. Nie zapisuj swojej pociechy na kolejne zajęcia nauki gry na skrzypcach, lekcje baletu czy koło miłośników przyrody, jeżeli samo nie wyrazi szczerej chęci oraz jeśli okaże się, że nie ma już wolnej chwili na spotkanie z przyjaciółmi. Pozostaw tę decyzję jemu, ponieważ skutki nadmiernej liczby obowiązków mogą być o wiele bardziej poważne niż Ci się wydaje

Nieodpowiednie odżywianie mózgu

Co więcej, ogromny wpływ na problemy z koncentracją ma również dieta. Niezwykle ważnym zadaniem dla rodzica jest dopilnowanie, aby jego dziecko spożywało regularne i pełnowartościowe posiłki. Pamiętajmy, aby zapewnić naszym pociechom zdrowe przekąski. Najlepiej sprawdzą się te bogate w magnez – czyli orzechy, gorzka czekolada czy banany. Nie pozwalajmy dzieciom na zbyt dużą ilość fast foodów. Żywność tego typu to jedynie puste kalorie, a do tego zabójcza mieszanka cukru i soli, która uzależnia. Takie uzależnienie prowadzi do chorób serca i przewodu pokarmowego. Jeżeli będziemy przestrzegać tych kilku prostych zasad, naszych dzieci z pewnością nie będą dotyczyły problemy z koncentracją i pamięcią.

Zaburzenia koncentracji a niedobór aktywności fizycznej

Problemy z koncetrowaneim często są wynikiem niedostatecznego dotlenienia i niedoboru aktywności fizycznej. Niestety, ale czasy się zmieniły i młodzi ludzie chętniej spędzają czas na grach komputerowych i przeglądaniu portali społecznościowych niż na zabawach z rówieśnikami. Jednak nie należy popadać w skrajność i zmuszać swoje pociechy do obowiązkowego sportu. Wszędzie trzeba znać umiar i zamiast nakłaniać przymusem, lepiej zarazić dziecko pasją do jakiegokolwiek sportu.

Brak koncentracji u dziecka – objawy

Jeżeli Twoje dziecko spędza ogromne ilości czasu na odrabianiu pracy domowej, jest rozkojarzone, senne i nieustannie zmęczone – może być to sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że Twoje dziecko ma problemy z pamięcią i koncentracją. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że brakuje mu ruchu i świeżego powietrza. Jeżeli udało Ci się zauważyć podobne objawy u swojego dziecka i nie wiesz w jaki sposób sobie z tym poradzić – polecamy terapię i zajęcia wspomagające procesy pamięci i koncentracji albo zainteresowanie się specjalistycznymi specyfikami, stworzonymi bezpośrednio z myślą o tym problemie.

Źródła:
  1. Psychologia i 46 zasad zdrowego rozsądku, Witold Wójtowicz, Zlote Mysli, 2015, ISBN: 8375829552, 9788375829556
  2. Sport and the Brain: The Science of Preparing, Enduring and Winning, Część 1, Tom 232 z Progress in Brain Research, Mark Wilson, Vincent Walsh, Beth Parkin, Academic Press, 2017, ISBN: 0128118288, 9780128118283

Dodaj komentarz