Witaminy na pamięć i koncentrację

Witaminy na pamięć i koncentrację

Problemy z pamięcią i koncentracją dotyczą obecnie nie tylko osób starszych. Takie objawy pojawiają się bowiem nie tylko na skutek naturalnego procesu starzenia się, ale także w wyniku niedoborów ważnych substancji. Na które suplementy na pamięć i koncentrację warto zwrócić uwagę i co koniecznie powinny one zawierać?


Nawigacja:

Wybór witamin na pamięć i koncentrację

Najtrudniejsze w wyborze witamin jest zdecydowanie się, których z nich powinno być najwięcej. Przede wszystkim uwzględnić trzeba witaminy z grupy B. Problemy na tym gruncie mogą być spowodowane zarówno niedoborem witaminy B12, jak i B3. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tylko tych dwóch witamin znacznie zmniejsza ich skuteczne działanie i przyswajalność. Dlatego dobre preparaty na pamięć zawierają zazwyczaj cały komplet istotnych witamin z grupy B.

Witaminy na koncentrację dla dzieci i młodzieży

Jak alarmuje Instytut Pscyhologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, problemy z koncentracją dotyczą również i dzieci i to w bardzo niepokojącym stopniu. Trzeba na samym początku zaznaczyć, że różnią się one nieco od tych, które są adresowane dla osób dorosłych. Zazwyczaj nie mają one w składzie kofeiny, ani innych tego typu składników pobudzających. Często za to są one w formie oleju, ponieważ za brak pamięci i koncentracji odpowiadają niedobory kwasów omega. Podając tego typu preparaty dzieciom należy jednak mieć na uwadze, że niedobory tego typu składników uzupełniane są dłużej, dlatego na efekty należy poczekać nawet sześć tygodni.Witaminy na koncentrację dla dzieci to także witamina D. Wiele osób zapomina o tym, iż ta witamina jest niezbędna nie tylko dla zdrowia kości, ale także dla prawidłowego działania innych układów.

Witaminy na pamięć i koncentrację dla młodzieży starszej a kofeina

W tym wypadku ma to na celu podniesienie szybkości działania umysłu w bardziej zintensyfikowanym stopniu – przez co działa to zdecydowanie szybciej. Popularne są zwłaszcza środki zawierające kofeinę. Warto mieć to na uwadze wybierając konkretny preparat. Jeśli samodzielnie dobiera się poszczególne składniki, należy pamiętać, że oprócz witamin z grupy B i ewentualnie kwasów omega, dla dobrej pamięci niezbędny jest także magnez. Niedobór tego pierwiastka powoduje nerwowość i problemy z koncentracją.

Suplementy na pamięć dla osób dorosłych 

Jesteś studentem przygotowującym się do sesji czy przemęczonym pracownikiem korporacji, między innymi Tobie poświęcamy ranking witamin na pamięć i koncentrację, z pomocy których korzystaliśmy my sami oraz nasi czytelnicy.

Nazwa preparatuPlusyMinusy
Yerba mate

1. Yerba mate o smaku grejpfruta z figą - opakowanie herbaty to 20 saszetek naparu, które zawierają 84% rzeczywistej yerba mate.
 • za zapach i smak produktu
 • naturalny skład
 • szybko się kończy
 • by herbata rzeczywiście działała trzeba wypić nawet pięć kubków dziennie
 • Eye Q kapsulki

  2. Eye Q kapsułki - w składzie głównie olej z ryb, dodatkowo olej z wiesiołka dwuletniego.
 • duża zawartość naturalnych kwasów tłuszczowych
 • za opakowanie 400 sztuk zapłacimy 150 zł, gdy producent pisze, by spożywać nawet 6 tabletek dziennie
 • na rynku jest wiele innych produktów z kwasami omega
 • , myślę, że można znaleźć i bardziej skoncentrowane i w niższej cenie
 • Olimp Gold Żeń-szeń Complex

  3. Olimp Gold Żeń-szeń complex, tabletki powlekane - połączenie kilku gatunków żeń-szenia uzupełnione o magnez i ekstrakt z pieprzu czarnego
 • duże dawki żeń-szenia
 • wzmacnia odporność
 • ekstrakt z pieprzu czarnego wpływa na dobre wchłanianie wartości odżywczych
 • spożywamy tylko jedną tabletkę dziennie
 • suplementu nie można spożywać w przypadku nadciśnienia
 • osobiście nie zauważyłem poprawy koncentracji
 • Hustler Mind kapsulki

  4. Hustler Mind kapsułki - dochodzimy do kulminacyjnego rankingowego punktu, magiczne tabletki z internetu, na których o dziwo się nie zawiodłem.
 • rzeczywiste działanie, po kilku dniach czułem się jakbym zapodał sobie Red Bulla
 • wiele wystawionych opinii, dzięki czemu nie trzeba strzelać w ciemno
 • niedostępny w aptekach stacjonarnych, osobiście zamawiałem na stronie producenta
 • Wybór więc rysuje się pomiędzy produktami naturalnymi, a tymi skutecznymi. W tym momencie rzadko sięgamy po specyfiki tego typu, ale jeśli już istnieje taka potrzeba, to wolimy postawić na coś, co rzeczywiście stawia na nogi.

  Suplementacja mózgu często opiera się na wyciągach ziołowych.

  Nic dziwnego, ponieważ takie zioła jak rozmaryn, bacopa czy miłorząb japoński wykazują sprawdzone pod tym względem działanie. Należy jednak pamiętać, iż zioła na pamięć często wykazują swoje pełne działanie dopiero po przeprowadzeniu całej kuracji. Zioła na koncentrację to zazwyczaj te, które przy okazji zwiększają witalność całego organizmu. Należą do nich między innymi żeń-szeń.

  Zioła na pamięć i koncentrację mogą działać zażywane doustnie, jednak w przypadku rozmarynu bardziej skuteczne jest wdychanie olejku eterycznego z tej rośliny. Witaminy na pamięć dla osób dorosłych to także wszystkie te witaminy, które mają działanie przeciwoksydacyjne, ponieważ mają one działanie przeciwko starzeniu się, przykładem jest witamina C.

  Preparaty na pamięć i suplementy na koncentrację a L-karnityna

  Choć L-karnitynę kojarzona jest przede wszystkim z suplementami na odchudzanie, to jednak warto jest wprowadzić dodatkowe jej źródło, ponieważ niedobory tej substancji często wpływają na problemy z długotrwałą pamięcią. Dlatego bez obaw. Zawartość tego środka w suplementacji nigdy nie przekracza dopuszczalnych norm i jest praktycznie nieodczuwalna dla stanu naszej wagi.

  Pamiętaj! Środki na poprawę pamięci to tylko uzupełnienie!

  Należy jednak pamiętać, że wszystkie suplementy na poprawę pamięci powinny być jedynie uzupełnieniem zdrowego stylu życia, nie jego substytutem. Bo choćbyśmy zażywali wszystkie możliwe suplementy na koncentrację i próbowali opierać swoją dietę tylko i wyłącznie o cudowne witaminy, to nie pozwoli nam zastąpić to codziennych, zdrowych nawyków, pełnowartościowego odżywiania i aktywności ruchowej, które są kluczem do ponadprzeciętnej sprawności naszego mózgu.

  Źródła:
  1. Pamięć doskonała, Barbara Szula, Zlote Mysli, 2012, ISBN: 8377011840, 9788377011843
  2. Functions of Vitamins Beyond Recommended Dietary Allowances, Wydanie 55, Paul Walter, D. H. Hornig, Ulrich Moser, Karger Medical and Scientific Publishers, 2001, ISBN: 3805570732, 9783805570732

  Dodaj komentarz