Witaminy na pamięć i koncentrację

Witaminy na pamięć i koncentrację

Problemy z pamięcią i koncentracją dotyczą obecnie nie tylko osób starszych. Takie objawy pojawiają się bowiem nie tylko na skutek naturalnego procesu starzenia się, ale także w wyniku niedoborów ważnych substancji. Na które suplementy na pamięć i koncentrację warto zwrócić uwagę i co koniecznie powinny one zawierać?

Wybór witamin na pamięć i koncentrację

Najtrudniejsze w wyborze witamin jest zdecydowanie się, których z nich powinno być najwięcej. Przede wszystkim uwzględnić trzeba witaminy z grupy B. Problemy na tym gruncie mogą być spowodowane zarówno niedoborem witaminy B12, jak i B3. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tylko tych dwóch witamin znacznie zmniejsza ich skuteczne działanie i przyswajalność. Dlatego dobre preparaty na pamięć zawierają zazwyczaj cały komplet istotnych witamin z grupy B.

Witaminy na koncentrację dla dzieci i młodzieży

Jak alarmuje Instytut Pscyhologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, problemy z koncentracją dotyczną również i dzieci i to w bardzo niepokojącym stopniu. Trzeba na samym począku zaznaczyć, że różnią się one nieco od tych, które są adresowane dla osób dorosłych. Zazwyczaj nie mają one w składzie kofeiny, ani innych tego typu składników pobudzających. Często za to są one w formie oleju, ponieważ za brak pamięci i koncentracji odpowiadają niedobory kwasów omega. Podając tego typu preparaty dzieciom należy jednak mieć na uwadze, że niedobory tego typu składników uzupełniane są dłużej, dlatego na efekty należy poczekać nawet sześć tygodni.Witaminy na koncentrację dla dzieci to także witamina D. Wiele osób zapomina o tym, iż ta witamina jest niezbędna nie tylko dla zdrowia kości, ale także dla prawidłowego działania innych układów.

Witaminy na pamięć i koncentrację dla młodzieży starszej a kofeina

W tym wypadku ma to na celu podniesienie szybkości działania umysłu w bardziej zintesyfikowanym stopniu – przez co działa to zdecydowanie szybciej. Popularne są zwłaszcza środki zawierające kofeinę. Warto mieć to na uwadze wybierając konkretny preparat. Jeśli samodzielnie dobiera się poszczególne składniki, należy pamiętać, że oprócz witamin z grupy B i ewentualnie kwasów omega, dla dobrej pamięci niezbędny jest także magnez. Niedobór tego pierwiastka powoduje nerwowość i problemy z koncentracją.

Suplementy na pamięć dla osób dorosłych 

Jesteś studentem przygotowującym się do sesji czy przemęczonym pracownikiem korporacji, między innymi Tobie poświęcamy ranking witamin na pamięć i koncentrację, z pomocy których korzystaliśmy my sami oraz nasi czytelnicy.


Wybór więc rysuje się pomiędzy produktami naturalnymi, a tymi skutecznymi. W tym momencie rzadko sięgamy po specyfiki tego typu, ale jeśli już istnieje taka potrzeba, to wolimy postawić na coś, co rzeczywiście stawia na nogi.

Suplementacja mózgu często opiera się na wyciągach ziołowych.

Nic dziwnego, ponieważ takie zioła jak rozmaryn, bacopa czy miłorząb japoński wykazują sprawdzone pod tym względem działanie. Należy jednak pamiętać, iż zioła na pamięć często wykazują swoje pełne działanie dopiero po przeprowadzeniu całej kuracji. Zioła na koncentrację to zazwyczaj te, które przy okazji zwiększają witalność całego organizmu. Należą do nich między innymi żeń-szeń.

Zioła na pamięć i koncentrację mogą działać zażywane doustnie, jednak w przypadku rozmarynu bardziej skuteczne jest wdychanie olejku eterycznego z tej rośliny. Witaminy na pamięć dla osób dorosłych to także wszystkie te witaminy, które mają działanie przeciwoksydacyjne, ponieważ mają one działanie przeciwko starzeniu się, przykładem jest witamina C.

Preparaty na pamięć i suplementy na koncentrację a L-karnityna

Choć L-karnitynę kojarzona jest przede wszystkim z suplementami na odchudzanie, to jednak warto jest wprowadzić dodatkowe jej źródło, ponieważ niedobory tej substancji często wpływają na problemy z długotrwałą pamięcią. Dlatego bez obaw. Zawartość tego środka w suplementacji nigdy nie przekracza dopuszczalnych norm i jest praktycznie nieodczuwalna dla stanu naszej wagi.

Pamiętaj! Środki na poprawę pamięci to tylko uzupełnienie!

Należy jednak pamiętać, że wszystkie suplementy na poprawę pamięci powinny być jedynie uzupełnieniem zdrowego stylu życia, nie jego substytutem. Bo choćbyśmy zażywali wszystkie możliwe suplementy na koncentrację i próbowali opierać swoją dietę tylko i wyłącznie o cudowne witaminy, to nie pozwoli nam zastąpić to codziennych, zdrowych nawyków, pełniwartościowego odżywiania i aktywności ruchowej, które są kluczem do ponadprzeciętnej sprawności naszego mózgu.

Źródła:
 1. Pamięć doskonała, Barbara Szula, Zlote Mysli, 2012, ISBN: 8377011840, 9788377011843
 2. Functions of Vitamins Beyond Recommended Dietary Allowances, Wydanie 55, Paul Walter, D. H. Hornig, Ulrich Moser, Karger Medical and Scientific Publishers, 2001, ISBN: 3805570732, 9783805570732

6 Odpowiedzi do Witaminy na pamięć i koncentrację

 1. Jacek pisze:

  To co w końcu będzie lepsze na poprawę pamięci? Jakieś zioła czy suplementy?

 2. Tommy pisze:

  Bardzo fajny tekst, zdecydowałem się w końcu zacząć coś robić z moimi problemami z koncentracją

 3. Baca90 pisze:

  Wow, wypasiony rankingi. Wreszcie mogę sobie porównać szybko, które suple lepiej kupić. Do tej pory to były mozolne poszukiwania… :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + = piętnaście