Dieta dla mózgu i inne sposoby na lepszą pamięć

Dieta dla mózgu

Mózg jest najbardziej fascynującym organem naszego mózgu i mimo ogromnego postępu naukowego wciąż stanowi dla nas ogromną tajemnicę. Dowodzi przebiegiem większości naszych czynności – zajmuje się przetwarzaniem informacji wzrokowej, czy słuchowej, a także zawiera wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się pamięcią. Jego rola w naszym życiu jest ogromna, dlatego warto dbać, by był sprawny jak najdłużej. Dużą korzyścią jest określenie jaka jest najbardziej odpowiednia dieta dla mózgu, czy też znalezienie indywidualnych, ale też skutecznych sposobów, jak poprawić pracę mózgu.
Nawigacja:

Plastyczność mózgu jest największa u dzieci!

Jak podkreśla portal Newsweek, nasz mózg to z neurologicznego punktu widzenia nieposkromiona potęga. Jednakże bardzo wiele elementów ma wpływ na działanie naszego mózgu w ciągu naszego życia. Specjalne komórki – neurony w mózgu tworzą największą sieć połączeń w ciągu pierwszego i drugiego roku naszego życia. Takie małe dziecko posiada lepiej rozwiniętą sieć połączeń pomiędzy dendrytami i aksonami neuronów niż dorosły człowiek – to właśnie w tym okresie plastyczność mózgu jest największa. Pierwsze okresy życia są często decydujące dla rozwoju naszego mózgu, ale na szczęście mamy również wpływ poprzez nasze świadome wybory na to, w jak bardzo efektywny sposób będzie przebiegać praca mózgu.

Jak zadbać o dietę dla mózgu?

Oprócz tego, że będziemy zaopatrywać się w suplementy dla mózgu i starać się odżywiać w sposób dla niego najlepszy warto również podjąć inne działania, aby polepszyć naszą percepcję i by nasz mózg pracował na wyższych obrotach. Mózg jest organem, który podlega nieustannym, dynamicznym przemianom. Ćwiczenie nowych umiejętności nabywanie kolejnych doświadczeń – to wszystko ma wpływ na to, jak wygląda nasz mózg. Dlatego ćwiczenie pamięci i trenowanie mózgu, jest naprawdę wspaniałym pomysłem. Mózg, który nieprzerwanie jest w działaniu, uczy się i przyswaja nowe umiejętności będzie nam służył znacznie dłużej i również dłużej zachowa swoją sprawność. A dobra pamięć i jasny umysł jest w podeszłym wieku ogromnym skarbem.

Tutaj wspaniale się sprawdzą tabletki na mózg, które będą dla nas wsparciem w staraniu się o jego lepsze funkcjonowanie. Dla mózgu kluczowym pierwiastkiem jest tlen. To on jest podstawą jego działania. Bez tlenu komórki nerwowe nie mają szansy bytu, dlatego w krytycznych momentach leki na dotlenienie mózgu mogą wiele zdziałać.

A czy witaminy dla mózgu są ważne?

Nasz mózg, chociaż nie ma zbyt potężnych rozmiarów w porównaniu z resztą naszego ciała, to zużywa wyjątkowo dużo energii. Dlatego odżywianie mózgu gra ogromną rolę, jeśli chodzi o jego funkcjonowanie. Zapotrzebowanie mózgu na wszelkiego rodzaju substancje odżywcze, a szczególnie na witaminy jest ogromne. Niedobór niektórych składników odżywczych, jak choćby witaminy B12 jest szkodliwy dla mózgu.

Dieta bogata w odpowiednie minerały i witaminy dla mózgu, jest oczywiście dietą zróżnicowaną. Najlepiej oczywiście uzupełniać te składniki w sposób naturalny – jeść różne owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ryby. Ale nie wszystkim udaje się utrzymywać regularność w jedzeniu posiłków i kontrolować, czy uzupełniają minimalne dzienne dawki danych składników. Czasami również ich niedobór może być tak dużo, że trzeba działać w sposób natychmiastowy.

Lewa i prawa półkula mózgu – obie pełnią ważną rolę!

Mózg składa się z dwóch półkuli – prawa półkula mózgu odpowiada bardziej za myślenie abstrakcyjne i przestrzenne, a lewa za logikę. Dlatego powinniśmy wykonywać ćwiczenia angażujące poszczególne półkule, a także obie jednocześnie, gdyż to nie jest podział ścisły, bo półkule mózgu mają przeróżne funkcje. I tyle jeszcze o nich nie wiemy! Mimo wszystko łatwo dostrzec, że mózg ma kluczowy wpływ na sposób, w jaki postrzegamy świat. Dlatego warto starać się o to co najlepsze dla naszego mózgu, a on odwdzięczy się tym samym.

Źródła:
  1. Sukces na egzaminie Club z Głową Dla Siebie i dla Innych, Marek Grębski, WSiP, 2008, ISBN: 8302089346, 9788302089343
  2. The Memory Diet: More Than 150 Healthy Recipes for the Proper Care and Feeding of Your Brain, Judi ZuckerShari Zucker, Red Wheel/Weiser, 2016, ISBN: 1632650517, 9781632650511

Dodaj komentarz