Trening mózgu sposobem na dobrą pamięć!

Trening mózgu

Mózg, tak jak wszystkie mięśnie człowieka – potrzebuje zarówno odpoczynku, jak i wysiłku, aby pracować prawidłowo. Nie tylko upływ czasu powoduje coraz gorsze funkcjonowanie umysłu. Także niewłaściwy styl życia wpływa na to, jak się myśli, kojarzy, pamięta i wnioskuje. Przemęczenie, przepracowanie, niedotlenienie i niewłaściwa dieta sprawiają, że nawet młody, z pozoru w pełni sił człowiek, może odczuwać pewną niedyspozycję umysłową. Dla dobrej ogólnej kondycji człowieka, istotna jest nie tylko tężyzna fizyczna, ale i sprawność umysłowa. Na co dzień człowiek korzysta z małego procentu możliwości mózgu. Jeśli dodać do tego zmęczenie i rutynę, nagle okaże się, że rozkojarzenie nie pozwala na zebranie myśli, zapamiętywanie i przeciętne nawet funkcjonowanie.


Nawigacja:

Od czego zacząć codzienne treningi mózgu?

Przede wszystkim, do treningu trzeba się przygotować. Należy zmienić styl życia na sprzyjający równowadze. Odpoczynek, unikanie skrajnego przemęczenia, ruch na świeżym powietrzu i właściwa dieta, dostarczająca wszelkich niezbędnych składników to punkty, od których wypadałoby, a nawet trzeba zacząć działania na rzecz umysłu.

Kolejnym krokiem będzie podejmowanie działań stymulacyjnych – trening mózgu to m.in. granie w gry wymagające logicznego myślenia i koncentracji. Są to np. szachy, warcaby, sudoku, krzyżówki, czy zapamiętywanie choćby listy zakupów. Chodzi o stawianie sobie coraz to nowych wyzwań i jak najczęściej wzbogacane swoich rutynowych czynności o coś zupełnie nowego.

Gimnastyka mózgu przez trening pamięci

Wiele osób skarży się na problemy z pamięcią. Są to niestety także młodzi ludzie, którzy nie powinni mieć takich kłopotów. Jak trenować pamięć? Przede wszystkim w sposób ciekawy. Trening pamięci może, a wręcz powinien być przyjemny. Nie powinien natomiast kojarzyć się z ciężką, mozolną i – co gorsza – nudną pracą. Dlatego najbardziej polecamy kilka przyjemnych dla umysłu sposobów, które sami stosujemy:

  • nasze ulubione – gry oraz wyzwania typu skojarzenia,
  • nauka na pamięć listy czynności, z których składa się interesujący nas proces (np. jak wyglądają poszczególne etapy rozkręcenia i skręcenia roweru),
  • nauka każdego dnia kilku słówek języka obcego, którego dana osoba chce się nauczyć,
  • nauka tekstu ulubionej piosenki.

Trening pamięci online dla opornych

Wielbicieli komputerów i internetu ucieszy fakt, że istnieje też coś takiego, jak trening pamięci online. Chodzi o cały szereg gier logicznych, w które w pewnych przypadkach można grać także przy użyciu zwykłych, realnych akcesoriów, jak np. odkrywanie kart z różnymi obrazkami i zapamiętywanie, gdzie mają parę albo układanie krzyżówki. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że na co dzień wykonuje jedną z czynności zalecanych w celu poprawy pamięci – czyta przeróżne rzeczy w internecie. I tutaj ogromna uwaga – warto kultywować ten zwyczaj! Czytanie pozytywnie angażuje i stymuluje mózg, będąc przy tym dla wielu aktywnością bardzo przyjemną – warto połączyć więc przyjemne z pożytecznym. Jedynie warto zaznaczyć, aby nie marnować czasu na przeglądanie bezsensownych internetowych newsów typu wiadomości o celebrytach. Już dużo lepiej poczytać coś związanego z naszymi codziennymi zainteresowaniami.

Trening koncentracji wymaga przede wszystkim konsekwencji

Każdego dnia człowiek powinien znaleźć kilka chwil dla mózgu pamięci i koncentracji. Będzie to owocowało lepszym działaniem umysłu. Ułatwi to naszą pracę, relacje z innymi oraz cały szereg zwykłych, codziennych czynności, z których wagi często nie zdajemy sobie sprawy. Wiele osób jednak skarży się, że treningi pamięci nic nie dają i nie widzą żadnych konkretnych rezultatów. Trzeba pamiętać, że koncentracja opiera się na zdrowym mózgu, który jest dokładnie takim samym mięśniem jak biceps czy brzuch. A jak to bywa z mięśniami, aby zaczęły zdrowo i efektywnie wyglądać oraz funkcjonować należy poświęcić im wystarczająco dużo czasu.

Pamiętaj – trening koncentracji wymaga przede wszystkim cierpliwości i spokojnego podejścia do sprawy. Poświęć na treningi kilkanaście minut dziennie, a rezultaty przyjdą szybciej niż się tego spodziewasz.

Źródła:
  1. The Essential Handbook of Memory Disorders for Clinicians, Alan D. BaddeleyMichael KopelmanBarbara A. Wilson, John Wiley & Sons, 2004, ISBN: 0470091428, 9780470091425
  2. W zdrowym ciele zdrowy mózg, Anders Hansen, Otwarte, 2018, ISBN: 8324055266, 9788324055265

Dodaj komentarz