Problemy z koncentracją – przyczyny i objawy

Bardzo częstym zjawiskiem w ostatnim czasie jest brak koncentracji. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, u których ten aspekt jest szczególnie ważny ze względu na intensywny wysiłek umysłowy. Osoby w wieku szkolnym są zmuszone do nasilonej pracy i skupienia, zarówno w czasie zajęć, jak i w domu – podczas odrabiania prac domowych.

Problemy z koncentracją – przyczyny

Okazuje się, że brak koncentracji u dziecka może mieć różnorakie podłoża. Najczęściej jest to po prostu brak odpoczynku i wolnego czasu, które dziecko mogłoby przeznaczyć na zabawy na świeżym powietrzu czy zajęcia artystyczne lub sportowe. Najczęściej to rodzice tracą nad tym kontrolę, usilnie próbując przypilnować dziecko, aby jak najwięcej czasu spędzało nad książkami. Prawda jest taka, że co drugie polskie dziecko ma problem z koncentracją.

Co więcej, ogromny wpływ na problemy z koncentracją ma również dieta. Niezwykle ważnym zadaniem dla rodzica jest dopilnowanie, aby jego dziecko spożywało regularne i pełnowartościowe posiłki. Pamiętajmy, aby zapewnić naszym pociechom zdrowe przekąski. Najlepiej sprawdzą się te bogate w magnez – czyli orzechy, gorzka czekolada czy banany. Nie pozwalajmy dzieciom na zbyt dużą ilość fast foodów. Żywność tego typu to jedynie puste kalorie, a do tego zabójcza mieszanka cukru i soli, która uzależnia. Takie uzależnienie prowadzi do chorób serca i przewodu pokarmowego. Jeżeli będziemy przestrzegać tych kilku prostych zasad, naszych dzieci z pewnością nie będą dotyczyły problemy z koncentracją i pamięcią.

Jakie są objawy zaburzeń?

Jeżeli Twoje dziecko spędza ogromne ilości czasu na odrabianiu pracy domowej, jest rozkojarzone, senne i nieustannie zmęczone – może być to sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że Twoje dziecko ma problemy z pamięcią i koncentracją. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że brakuje mu ruchu i świeżego powietrza. Zaburzenia koncentracji często są wynikiem niedostatecznego dotlenienia i niedoboru aktywności fizycznej. Niestety, ale czasy się zmieniły i młodzi ludzie chętniej spędzają czas na grach komputerowych i przeglądaniu portali społecznościowych, niż na zabawach z rówieśnikami.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przesiadywanie przed komputerem nie może być traktowane jako odpoczynek. Ponadto zaburzenia koncentracji u dzieci mogą być spowodowane grami pełnymi przemocy. Zazwyczaj są one bardzo wciągające i pełne emocji, co sprawia, że ciężko jest nam odróżnić świat fikcyjny od świata rzeczywistego. Zdarza się, że dzieci są zwyczajnie “przeładowane” materiałem do opanowania i obowiązkami, które na nie spadają. Nie zapisuj swojej pociechy na kolejne zajęcia nauki gry na skrzypcach, lekcje baletu czy koło miłośników przyrody, jeżeli samo nie wyrazi szczerej chęci oraz jeśli okaże się, że nie ma już wolnej chwili na spotkanie z przyjaciółmi.

Pozostaw tę decyzję jemu, ponieważ skutki nadmiernej liczby obowiązków mogą być o wiele bardziej poważne niż Ci się wydaje. Jeżeli udało Ci się zauważyć podobne objawy u swojego dziecka i nie wiesz w jaki sposób sobie z tym poradzić – polecamy terapię i zajęcia wspomagające procesy pamięci i koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *