Jakie witaminy i suplementy na poprawę pamięci i koncentracji?

Problemy z pamięcią i koncentracją dotyczą obecnie nie tylko osób starszych. Takie objawy pojawiają się bowiem nie tylko na skutek naturalnego procesu starzenia się, ale także w wyniku niedoborów ważnych substancji. Na które suplementy na pamięć i koncentrację warto zwrócić uwagę i co koniecznie powinny one zawierać?

Witaminy na pamięć i koncentrację

Przede wszystkim uwzględnić trzeba witaminy z grupy B. Problemy na tym gruncie mogą być spowodowane zarówno niedoborem witaminy B12, jak i B3. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tylko tych dwóch witamin znacznie zmniejsza ich skuteczne działanie i przyswajalność. Dlatego preparaty na pamięć zawierają zazwyczaj cały komplet istotnych witamin z grupy B.

Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci różnią się nieco od tych, które są adresowane dla osób dorosłych.

Zazwyczaj nie mają one w składzie kofeiny, ani innych tego typu składników pobudzających. Często za to są one w formie oleju, ponieważ za brak pamięci i koncentracji odpowiadają niedobory kwasów omega. Podając tego typu preparaty dzieciom należy jednak mieć na uwadze, że niedobory tego typu składników uzupełniane są dłużej, dlatego na efekty należy poczekać nawet sześć tygodni. Witaminy na koncentrację dla dzieci to także witamina D. Wiele osób zapomina o tym, iż ta witamina jest niezbędna nie tylko dla zdrowia kości, ale także dla prawidłowego działania innych układów.

Witaminy na pamięć i koncentrację dla młodzieży zawierają także inne substancje, które mają na celu podniesienie szybkości działania umysłu.

Popularne są zwłaszcza środki zawierające kofeinę. Warto mieć to na uwadze wybierając konkretny preparat. Jeśli samodzielnie dobiera się poszczególne składniki, należy pamiętać, że oprócz witamin z grupy B i ewentualnie kwasów omega, dla dobrej pamięci niezbędny jest także magnez. Niedobór tego pierwiastka powoduje nerwowość i problemy z koncentracją.

Suplementy na koncentrację dla osób dorosłych często zawierają wyciągi ziołowe.

Nic dziwnego, ponieważ takie zioła jak rozmaryn, bacopa czy miłorząb japoński wykazują sprawdzone pod tym względem działanie. Należy jednak pamiętać, iż zioła na pamięć często wykazują swoje pełne działanie dopiero po przeprowadzeniu całej kuracji. Zioła na koncentrację to zazwyczaj te, które przy okazji zwiększają witalność całego organizmu. Należą do nich między innymi żeń-szeń.

Zioła na pamięć i koncentrację mogą działać zażywane doustnie, jednak w przypadku rozmarynu bardziej skuteczne jest wdychanie olejku eterycznego z tej rośliny. Witaminy na pamięć dla osób dorosłych to także wszystkie te witaminy, które mają działanie przeciwoksydacyjne, ponieważ mają one działanie przeciwko starzeniu się, przykładem jest witamina C. Witaminy na koncentrację dla dorosłych to zazwyczaj te same witaminy, które występują w podobnych preparatach dla młodzieży, jednak dawki zazwyczaj są wyższe.

Suplementy na pamięć często zawierają także L-karnitynę.

Choć ta substancja kojarzona jest przede wszystkim z suplementami na odchudzanie, to jednak warto jest wprowadzić dodatkowe jej źródło, ponieważ niedobory L-karnityny często wpływają na problemy z długotrwałą pamięcią. Należy jednak pamiętać, że wszystkie suplementy na poprawę pamięci powinny być uzupełnieniem zdrowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *